Ulli Allmendinger ile Geçirgen Bağırsak ve Özbağışıklık Hastalıkları (Leaky Gut & Autoımmune Dısease) Semineri

(for English, please see below)
Ayurveda, eskiden beri, tüm hastalıkların bağırsaklarda başladığına inanmıştır. Bu yüzden, sindirim sisteminin sağlığı, bütüncül sağlığın ve zindeliğin anahtarıdır. Modern tıp, artık, pek çok kronik hastalığın ve öbağışıkla ilgili rahatsızlığın, sindirim sistemi sağlığının zayıf olması ile bağlantılı olduğunu ve bağırsakların yalnızca bağışıklık sistemini değil, aynı zamanda beynimizi de etkilediğinin giderek daha fazla farkına varmaktadır.

Bu özel, tek-günlük seminerde, ''Geçirgen Bağırsak (Leaky Gut)'', sindirim sistemi, doğuştan olan bağışıkla ilgili ve kronik rahatsızlıklarınızı sistematik olarak, adım adım tedavi etmek için bize katılın. Bu uygulamalı seminer iki bölümden oluşuyor:
İlk bölümde, Geçirgen Bağırsak'ın belirtilerini ve bulgularını, ayrıca beş çeşit bağırsak tipini ve geçirgen bağırsağın sebeplerini ve sindirim sisteminizi, yaşam biçimi, yiyecekler ve desteklerle nasıl tedavi edip iyileştireceğinizi öğreneceksiniz.
İkinci bölümde, geçirgen bağırsağı iyileştirmek için en önemli beş yiyecek/içeceği ve onları nasıl hazırlayacağımızı öğreneceğiz: yeşil süper besin içeceği (smoothie), iyileştirici kemik suyu, zerdeçallı tedavi edici içecekler ve macunlar, kefir ve dahası.

Düzenleyen - İstanbul Permakültür Kolektifi

Mekan - halka sanat projesi

7 Kasım 2015, Saat: 10:30 - 17:00

Katılım katkı payı: 270 TL (KDV dahil) olup yöntemler, İngilizce notlar, tarifler ve tadımı da içermektedir.

Anlatım ve notlar İngilizce olup Evren Bay tarafından anında çeviri yapılacaktır.

Kayıt için ipermakulturkolektifi@gmail.com adresine e-posta göndermenizi rica ediyoruz.

ULLI ALLMENDINGER
Ulli Allmendinger (MSc. Ayurveda), yemek yapmaya, Ayurvedic beslenmeye ve AyurYoga terapisine tutkun Ayurvedic danışman, otacı ve yoga terapistidir. Ayurveda çalışmalarını, 2003 yılından itibaren, Amerika Birleşik Devletleri ve Hindistan'da sürdürmektedir. New Mexico'daki Ayurvedic Institute'de Dr. Lad'in 2 yıllık tam katılımlı programından mezuniyetinin ardından, Florida'daki International Vedic Hindu University (IVHU)'dan Ayurvedic Bilimler Master derecesi aldı.New York City'deki başarılı gazetecilik kariyerini ardında bırakmış olmasına rağmen, Light On Ayurveda Journal (LOAJ) gibi yayınlara düzenli katkıda bulunur ve düzenlemeler yapar. Halen, Lale Magazine (IWI Publication) yönetim kurulunda Health and Fitness (sağlık ve zindelik) başyazarı olarak hizmet vermektedir. Aynı zamanda glutensiz sağlıklı yaşamı ve ideal sindirimi derstekleyen glutensiz ekmekler ve atıştırmalıkları sunan Ulli’s Kitchen (Ulli'nin Mutfağı)'ın sahibi (www.ulliskitchen.sopsy.com) ve Ulli Ayurveda (www.ulli-ayurveda.com)'nın kurucusudur. Ulli, halen İstanbul'da yaşamakta ve çalışmaktadır.
-------
Ayurveda has long believed that all disease starts in the gut, and that therefore digestive health is key for overall wellbeing and vitality. Now, modern medicine is increasingly becoming aware that many modern chronic diseases and auto-immune conditions are linked to poor digestive health, and that the gut directly affects not only the immune system but also our brain. Join us for this special one-day seminar on how to systematically, step-by-step heal Leaky Gut, chronic, digestive and autoimmune disorders. It is a hands-on seminar that is divided into two parts (morning and afternoon sessions).

In the first part, you learn about the signs and symptoms of Leaky Gut including the five gut types, causes of leaky gut, and how to repair & heal your digestive system through lifestyle, foods and supplements.
In the second part, we will learn the five most important foods for healing leaky gut, and how to prepare them, including green superfood smoothie, healing bone broth, Turmeric medicinal drinks and pastes, kefir, and more.

Organised by İstanbul Permakültür Kolektifi

Venue - halka sanat projesi

November 7th 2015 - between 10:30 to 17:00

Contribution 270 TL(including VAT) and also including instruction, handouts, recipes and tasting.
Teaching and handouts will be in English.

For registration please send e-mail to ipermakulturkolektifi@gmail.com

ULLI ALLMENDINGER
Ulli Allmendinger (MSc. Ayurveda) is an Ayurvedic consultant, herbalist and Yoga therapist with a passion for cooking, Ayurvedic nutrition and AyurYoga Therapy. She has pursued her studies of Ayurveda in the US and India since 2003. In addition to being a graduate of Dr. Lad’s two-year, full-time program at the Ayurvedic Institute in New Mexico, she also holds a Master’s degree in Ayurvedic Sciences from International Vedic Hindu University (IVHU) in Florida, USA. Even though she left behind a successful career as a journalist in New York City, Ulli still regularly contributes to and edits for publications such as Light On Ayurveda Journal (LOAJ). She currently serves on the board of Lale Magazine (IWI Publication) as their Health and Fitness Editor. Ulli own the health consulting company Ulli Ayurveda (www.ulli-ayurveda.com), and is also owner of Ulli’s Kitchen (www.ulliskitchen.sopsy.com), a line of gluten-free breads and treats to support gluten-free healthy living and optimal digestion. Ulli currently lives and works in Istanbul, Turkey.