Gonca Mine Çelik ile Kırsala Göç, Çevreci Domates Çerinin Hikayesi, WWOOF Hollanda Söyleşisi

Bir kırsala göç hikayesi
Büyük şehrin kalabalığından, karmaşasından, trafiğinden, hava kirliliğinden, gıda kirliliğinden, zamansızlıktan, üretkenliğimizi ortaya koyamamaktan ve bunun gibi şeylerden ötürü hepimiz bir gün bir "sahil kasabasına" göçmeyi hayal ediyoruz. Gel gör ki bu hayallerimiz hep "emekliliğe" erteleniyor. Peki, bu hayalleri gerçekleştirmek için emekliliği beklememize gerek var mı? Neden halen üretkenliğimiz hat safhadayken bu üretkenliği kasabada, köyde ortaya koyabilecekken büyük şehirlerde sıkışıp kalıyoruz? Şehirlerde bizi bağlayan şeylere gerçekten bağlı mıyız, ya da bağımlı mıyız?
Bütün bunları tartışırken Gonca Mine Çelik size kendi kırsala göç hikayesini, buna neden ve nasıl karar verdiğini, nasıl harekete geçtiğini ve göç ettikten sonra neler yaşadığını anlatacak. Kim bilir, belki birilerine ilham olacak?

WWOOF Hollanda macerası
WWOOF (world wide organization of organic farms), yurt dışındaki organik çiftliklerde gönüllülük yapabileceğiniz bir organizasyon. Bu organizasyonun Türkiye ayağı TaTuTa olarak bildiğimiz, Buğday Derneği'nin yürüttüğü proje. Gonca Mine Çelik geçtiğimiz aylarda WWOOF ile Hollanda'daki bir çiftlikte yaptığı gönüllülük deneyimi üzerinden, bu organizasyonla nasıl hem çiftliklerde çalışıp hem de istediğiniz ülkeyi ekonomik şekilde gezebileceğinizi anlatacak

Çevreci Domates Çeri
Çevreci Domates Çeri, Gonca Mine Çelik'in doğayla haşır neşir olduğu tüm bu yıllar içerisinde biriktirdiği, harmanladığı ve sonunda bir çocuk kitabı olarak vücut bulan bir birikim yumağı. Kırsalda yaşarken hayalini kurduğu bu kitabı yazma ve resimleme süreci, tüm bunları mümkün kılan "kalabalık fonlama" modeli ve bir hayalin gerçekleşmesini konuşacağız. Daha sonra da Çevreci Domates Çeri'nin imza günü olacak.

Düzenleyen - İstanbul Permakültür Kolektifi

5 Aralık 2015 - Saat 11:00 - 13:00

Mekan - halka sanat projesi

Bu söyleşi, Gonca Mine Çelik'in, İstanbul Permakültür Kolektifinin ve halka sanat projesinin sizlere armağanıdır. İsteyenler Çevreci Çeri'yi Gonca Mine Çelik'ten alarak imzalatabileceklerdir.

Yerimiz 30 kişi ile sınırlı olup, kayıt için ipermakulturkolektifi@gmail.com adresine e-posta göndermenizi rica ediyoruz.

GONCA MİNE ÇELİK
1985 yılında Konya’da doğdu.
Ankara Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünü bitirdikten sonra 3 yıl çocuklarla doğa eğitimi üzerine çalıştı.
Ardından kırsala yerleşerek buzağı bakıcılığı, domates yetiştiriciliği, koyun sağma, ekmek yapımı gibi işlerle uğraştı.
Şu anda çocukların doğa farkındalığını artırmak için hikayeler yazıp resimliyor.