Murat Doğan ile Uygulamalı Balkon Çiftliği Atölyesi

Şehirden sıkıldınız ama tası tarağı toplayıp kırsala göçmek de kolay değil ve ya şehiri seviyorsunuz ve kırsala göçmek istemiyorsunuz.
Doğaya dair birşeyler yapmak istiyorsunuz ancak toprakla ilgili deneyiminiz yok ve ya az. Tam olarak ne yapacağınızı ya da nereden başlayacağınızı kestiremiyorsunuz ya da bunların hiçbiri değil sadece güzel bir balkonunuz olsun istiyorsunuz.

O zaman sizi ''Uygulamalı Balkon Çiftliği Atölyesine'' bekliyoruz.

Bu atölyemizde şehirlinin kolayca ulaşabileceği atıklarla ( ki biz atıkların ne yapılacağı bilinemeyen "kaynak"lar olduğunu düşünüyoruz) ve ham maddelerle üretimler yapacağız.

-- Broşürler, reklam postaları veya gazete kağıdı, kağıt havlu rulosu gibi "atık" kağıtlar/kartonlar ile viyoller
-- Plastik ürün ambalajları ile saksılar, minik solucan yuvaları
-- Pet şişeler ile saksılar yapacağız
-- Toprak üzerine konuşup saksılarımızı dolduracağız.
-- Tohum çimlendirme ve tohum ekimi yapacağız.
-- Sarımsak soğan nane gibi şehirlinin kolay ulaşabileceği ve üretimi kolay bitkilerin dikimini yapacağız.
-- Tohum ve çekirdekler üzerine konuşup, pet şişeden mahallece meyve çekirdeklerimizi biriktirebileceğimiz çekirdek kumbarası yapıp bunları tohum topuna çevirmeyi öğreneceğiz.

Düzenleyen - İstanbul Permakültür Kolektifi

5 Aralık 2015 - Saat 14:00 - 17:00

Mekan - halka sanat projesi

Katkı payı 90 TL ile 130 TL (KDV dahil) arasında gönlünüzden geçen bir miktar olacaktır.
Yerimiz 15 kişi ile sınırlı olup Kayıt için ipermakulturkolektifi@gmail.com adresine e-posta göndermenizi rica ediyoruz.

MURAT DOĞAN
1980 yılında İstanbul'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul Prens adalarında, Liseyi Kadıköy'de, Üniversiteyi Çanakkale de okudu. Uzun süre ekonomi üzerine eğitim aldı ve 25 yıl öğretmenlikten muhasebeciliğe, hammallıktan garsonluğa, kuyumculuktan dericiliğe muhtelif işlerde piyasada çalıştı. Halen 3 m2 lik balkonunda ''Balkon Çiftliği'' üzerine çalışmakta olan Doğan'ın, 3 yıllık amatör çiftçilik deneyimi vardır. İSMEK Bahçe bakımı bölümü mezunudur. Aynı zamanda maskot kostüm tasarımı atölyesini işletmektedir.