İpek Kuşçu ile Kış Aylarında İç Isıtan Doğal Tarifler Atölyesi

KIŞ AYLARINDA İÇ ISITAN,DOĞAL TARİFLER

Bu atölyemizde:

- Kış aylarının en güzel sebze ve meyvelerinin birbiriden farklı güzelliklere, şifa veren halleri ile evlerimize alacağız.

- Kış içeceğinin en keyiflisini yapacağız

- Bardak bardak içeceğiz gazlı hazır içeceklere inat, olabildiğince doğal ve mis kokulu içecekler hazırlayacağız.

- Kış çıtırları yapacağız. Hem kalorisi düşük,hem de çok tatlı, hem de içeriği bir o kadar besleyici olacak bu çıtırların.

- Tüm yapacaklarımız, evden çıkarken herkesin yanına alıp götürebileceği, işte,okulda her yerde canınız atıştırmalık bir şeyler istediğinde yiyebileceğiniz şeyler olacak.

- Kış tarhanası yapmadan olmaz. Mevsimin en güzel sebzeleri neden kış tarhanasına dönüşmesin diyeceğiz ve kış tarhanasını öğreneceğiz.

- En son kış dondurması yapmadan olmaz değil mi? Tatlı yiyelim tatlı konuşalım,tatlı bitirelim atölyemizi

Düzenleyen - İstanbul Permakültür Kolektifi

Mekan - halka sanat projesi

30 Ocak 2016, saat 13:00 - 16:00

Katılım katkı payı 100 ile 120 TL (KDV dahil) arasında gönlünüzden geçen bir miktar olacaktır.

Kayıt için ipermakulturkolektifi@gmail.com adresine e-posta göndermenizi rica ediyoruz.

İPEK KUŞÇU
Ankara’da doğdu.İ.İ.B.F/İşletme mezunu.
Çocukluğundan bu yana süren mutfak aşkı onun asıl işi oldu.
2006 yılından bu yana Gerçek Gıdalar ve Kaybolan Tatlar üzerine araştırmacı yazar olarak çeşitli yayın gruplarında ve “Misscilek” isimli blogunda yazıyor.
Tek başına sürdürdüğü çocukları “Gerçek Gıda”ile tanıştırma ve uygulamalı öğretme çabası ile llk kez Özel bir Anaokulları bünyesinde iki yılı aşkın süre ile “Gerçek Gıda” eğitimleri verdi.
Aynı zamanda Çocuk İstanbul İnformel Eğitim bünyesinde çocuklar ve ailece yapılan “Mutfak Atölye” çalışmalarını yürüttü.
Slow Food Fikir Sahibi Damaklar bünyesindeki “Fikir Sahibi Çocuklar” çalışmalarını ve yine Slow Food Fikir Sahibi Damaklar ''Lüfer yok olmasın'' kampanyası “Anne Bak Lüfer” atölyelerini yaptı.
Farklı kurumların bünyesinde “İstanbul lezzet haritası” atölyelerini ve YGA Liderlik Okulu (Young Guru Academy ) YGA Yıldızlar kampında gerçek gıda atölyeleri gerçekleştirdi.
Hayy yayınlarından çıkan”Abur Cubura En Güzel Alternatifler” kitabının yazarıdır